Αθλητικές ειδήσεις σε 1 από την betssonκαταχωρήθηκε: Δευτέρα 25 Ιουλίου 2022 12:23

Αθλητικές ειδήσεις σε 1 λεπτό από την betsson 25/07/2022

Μυθικό παγκόσμιο ρεκόρ πέτυχε ο Άρμαντ Ντουπλάντι στον τελικό του επί κοντώ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου του Όρεγκον. Ο Σουηδός αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής, ξεπερνώντας τα 6,21μ. και έγινε ο πρώτος επικοντιστής με χρυσό μετάλλιο και στις 5 μεγάλες διοργανώσεις. Δύο παγκόσμια ρεκόρ σε λιγότερο από 2 ώρες πέτυχε στα 100 μέτρα με εμπόδια γυναικών η Τόμπι Αμουζάν που αναδείχθηκε νικήτρια στον τελικό με χρόνο 12.06. Η επίδοση αυτή ωστόσο δεν θα καταμετρηθεί ως δεύτερο παγκόσμιο ρεκόρ, λόγω ευνοϊκού ανέμου. Στις ελληνικές συμμετοχές, ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ τερμάτισε στην 29η θέση στα 35 χιλιόμετρα βάδην κάνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ με χρόνο 2 ώρες, 34 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα.